Naturalny ocet jabłkowy
czerwca 08, 2017Witam!
Ocet jabłkowy - większość z nas ma buteleczkę w swojej kuchni. Jest łagodniejszy i zdrowszy niż ocet spirytusowy. Posiada też szereg właściwości zdrowotnych potwierdzonych badaniami naukowymi.
Jednak ocet jabłkowy kupiony w sklepie może posiadać w składzie konserwanty i jakieś inne podejrzane dodatki. Dlatego odradzam kupowanie octu ze sklepowych półek.
Najlepszym wyborem jest zakup produktu ekologicznego robionego w sposób naturalny bez zbędnych dodatków i przyśpieszenia produkcji. Pamiętajmy że proces fermentacji jest długotrwały i trwa od 4 do 6 tygodni. W dobrym jakościowo occie unosi się osad i tak ma być, nie dajcie się zwieść jasnej imitacja ponieważ nie posiada ona swoich leczniczych właściwości.
Szukajac dobrego octu trafiłam na ogłoszenie Pani Eweliny Potoczny zamieszczone na olx.
Oferuje ona produkt bez chemii i konserwantów, produkowany z jabłek pochodzacych z gospodarstwa, w którym nie używa się chemii do oprysków. Zamówiłam dwie buteleczki i jestem na prawdę zadowolona. Ocet jest jakościowo bardzo dobry, pięknie pachnie, ma ładny jasny kolor i naturalny osad na dnie buteleczki. Cena przystępna 5 złotych za 250 ml, przesyłka trafiła do mnie w bardzo dobrym stanie starannie zapakowana, żeby szklane butelki się nie uszkodziły. Do paczki był włożony list, który był miłym akcentem, w którym jest opisany proces produkcji octu i kilka słów o jego twórczyni.
Jeżeli macie ochotę zamówić sobie buteleczkę ekologicznego octu (znajdziecie go tutaj).
A teraz kilka słów o zastosowaniu octu jabłkowego :
W kosmetyce do pielęgnacji włosów z łupieżem. Jako wcierka, przed myciem wcieramy w skórę głowy rozrobiony ocet z wodą przegotowaną, zimną w stosunku 1:1. Jako płukanka po myciu 1-2 łyzki octu zalewamy jednym litrem przegotowanej letniej wody i używamy do ostatniego płukania włosów. Po kilku takich zabiegach łupież znika a włosy są miękkie i błyszczące.
Ocet zapobiega też brzydkiemu zapachowi z ust wystarczy pół łyzki octu rozrobić w szklance letniej wody i płakać usta wieczorem.
Neutralizuje również nieprzyjemna woń ciała dzięki swojej kwasowości, która nie pozwala rozwijać się bakteriom powodującym brzydki zapach. W tym celu należy rano wetrzeć w skórę pach wacikiem nierozcieńczony ocet jabłkowy.
Przy nadmiernej potliwosci i nieprzyjemnemu zapachowi stóp. Zaleca się moczenie nóg w misce z letnią wodą z dodatkiem 1/3 szklanki octu przez 10 - 15 minut raz w tygodniu.
W kuchni ocet jabłkowy można używać zamiast zwykłego octu do doprawiania potraw, produkcji sosów sałatkowych, przygotujcie z niego również pyszny zdrowy i orzeźwiający napój który pity 30 minut przed posiłkiem wspomaga organizm w procesie oczyszczania i chudnięcia. Doskonałe sprawdza się jako środek do dezynfekcji desek kuchennych, blatów, zlewów.
Przepis na "lemoniade" z octu jabłkowego :
- 1 szklanka letniej wody
- 1 łyżka octu jabłkowego
Można dodać łyżeczkę miodu do smaku jednak nie jest to konieczne, ponieważ do produkcji octu użyty został miód.
Wykonanie:
Mieszamy wodę z octem pijemy pół godziny przed posiłkami.
Ocet jabłkowy niektóre właściwości zdrowotne:
- wspomaga trawienie i leczenie zaparć
- pobudza metabolizm i przez to wspomaga utratę wagi
- poprawa kondycji fizycznej
- wzmacnia system immunologiczny
- ogranicza infekcje w obrębie zatok i gardła
- obniża poziom cholesterolu
- łagodzi zgage
- zapobiega zmęczeniu mięśni po ćwiczeniach
- pomocny przy leczeniu zmian tradzikowych
Sami widzicie, że oceny jabłkowy jest bardzo wszechstronnym produktem. Dlatego warto zainwestować i kupić ten dobry jakościowo. Jeżeli macie w domu miejsce możecie spróbować zrobić to sami, jeżeli nie polecam produkt, który oferuje Pani Ewelina.
Pozdrawiam Was serdecznie i jeżeli znacie jeszcze inne zastosowania dla octu jabłkowego, zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach.
0 komentarze