Dom pachnący chlebem

lutego 29, 2016

Witajcie!

Dzisiejszy wpis chcę poświęcić pieczeniu własnego chleba na zakwasie. Każdy z nas zjada rocznie dużo chleba, warto zadbać żeby ten chleb był zdrowy i dobrze wplywał na nasz organizm.
Najzdrowszym chlebem jest ten bez dodatku drożdży.Niezależnie od tego czy razowy, żytni czy pszenno-żytni. Prawdziwy chleb na zakwasie pieczony własnoręcznie, jedzony każdego dnia działa zbawiennie na nasz organizm. Dzieje się tak za sprawą fermentacji, która zachodzi podczas produkcji zakwasu. W tym czasie zostają zniszczone toksyny, związki pleśniowe i rakotwórcze. Dlatego właśnie ten rodzaj chleba przechowywany odpowiednio nie plesnieje. Podczas fermentacji zostaje unieszkodliwiony kwas fitynowy naturalne występujący w ziarnach zbóż, który blokuje wchłanianie cennych minerałów takich jak żelazo, cynk, wapń, magnez. Sami widzicie więc ile korzyści dla naszego zdrowia ma codzienne spożywanie pieczywa na zakwasie.
Nastepną bardzo ważna sprawą jest obecność kwasu mlekowego. Powstaje on naturalnie podczas fermentacji. Bakterie kwasu mlekowego są bardzo pożyteczne dla naszego organizmu, występuje on naturalnie w naszym przewodzie pokarmowym dbając o zdrowie jelit. Mikroorganizmy te leczą biegunki, zaparcia, niestrawność hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii, obniżają poziom cholesterolu.
Niestety zła dieta kawa, mocna herbata,  antybiotyki, cukier, alkohol zaburza równowagę mikroorganizmów. Objawia się to słabsza odpornością na infekcje, problemami trawiennymi, ogólnym osłabieniem.
Warto  więc wprowadzić do swojej codziennej diety produkty kiszone ogórki,  kapustę,  sok z kiszonych buraków oraz fermentowane jogurty, kefiry, maślanki będą one sprzymierzeńcami w walce o zdrowie naszego organizmu.
W naszym domu piecze się chleb na zakwasie według tego przepisu.
Przepis na dwa chleby z formy keksówki  (dł.30cm, szer. 12 cm, wys. 8 cm)
  
4 łyżki czystego zaczynu wymieszać z 300g mąki żytniej typ 720 i 300g letniej wody. Odstawić na 12 godzin.
Następnie odebrać 4 łyżki zaczynu i odstawić do lodówki. Będzie na następny chleb.

 
Do reszty dodać składniki:
800g mąki pszennej typ 650
400g letniej wody
3 łyżeczki soli płaskie (rozpuszczamy ja w wodzie)




















Wszystkie składniki dokładnie mieszamy drewnianą łyżka(zaczyn nie lubi metalu więc miska i łyżka muszą być drewniane lub plastikowe). Ciasto wkładamy do wysmarowanych foremek i odstawiamy do wyrośnięcia aż będą pełne, przykrywamy ściereczką .




Wypiekamy w temperaturze 230 stopni przez 10 minut następnie zmniejszamy do 200 i pieczemy jeszcze 40 minut. Po upieczeniu chleb od razu wyciągamy z foremek i układamy na kratce żeby odparował.
Najlepsze są piętki z masłem prawdziwy rarytas :). Pieczcie kochani własny chleb , dom pachnący chlebem jest cudownym wspomnieniem dla dzieci, warto zrobić z tego tradycję.
W następnym wpisie opiszę produkcję  zakwasu od początku. Ja swój pierwszy zakwas dostałam i przechowuję go starannie bo ponoć im starszy zaczyn tym smaczniejszy chleb.

Zobacz jeszcze.

0 komentarze