Gyoza - Japońskie pierożki

marca 07, 2016

 
Witajcie!
Dziś niedziela dzień wolny, leniwie i rodzinnie minął nam czas.
Pogoda za oknem deszczowa więc o spacerze nie było mowy. Nagle zadzwonił telefon odebrał mąż, dzwonił jego brat Szymon. Po skończonej rozmowie mąż przyszedł do mnie i mówi mam pomysł na dzisiejszy obiad. Brat mówił, że musimy spróbować zrobić japońskie pierożki ponoć są rewelacyjne.
Hmmm...sprawdziłam przepis, szybki przegląd lodówki wszystko jest to czemu nie będzie dobra zabawa. Wykonanie nie jest trudne warto wypróbować przepis i przenieść się w kulinarną podróż do Japonii.
Gyoza można robić na wiele sposobów jak nasze pierogi . Zaskoczeniem jest struktura ciasta z jednej strony (od spodu) podsmażone na brązowo chrupiące a z wierzchu miękkie lekko przezroczyste zaparowane ciasto.
W takim razie zaczynamy.

 Składniki na ciasto:
  • 2 szklanki mąki
  •  pół szklanki wrzątku
  •  pół łyżeczki soli
Składniki na farsz:
  • 1/2 kg mięsa mielonego
  • 4 pieczarki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka posiekanego imbiru
  • sos sojowy, papryka ostra do smaku
  • pół pęczka szczypiorku
Składniki na sos do maczania pierożków:
  • 6 łyżeczek sosu sojowego
  • 3 łyżeczki octu ryżowego
Wykonanie:
Najpierw musimy zająć się zrobieniem ciasta ponieważ musi ono po zrobieniu odostać godzinę, żeby można było robić z niego pierożki. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy wrzątek, mieszamy drewnianym patyczkiem, żeby się nie oparzyc. Następnie wyrabiamy szybko ręka, odkładamy do miski przykrywamy ściereczką.
Teraz możemy zająć się farszem mięso mielone mieszamy z posiekanym czosnkiem i imbirem, posiekanymi pieczarkami i szczypiorkiem doprawiamy do smaku. Dokładnie mieszamy żeby składniki równomiernie się połączyły.. Odstawiamy do lodówki.
Po godzinie ciasto wyciągamy z miski i wyrabiamy na posypanej mąką blacie około 10 minut. Po wyrobieniu ciasto będzie miało jednolitą i gładką konsystencję. Z ciasta formujemy długi wałek i kroimy go ostrym nożem na równe części będzie łatwiej wałkować. Na stolnicy wałkujemy każda część na cienki placek i miseczka o średnicy 8-10 cm wykrawamy krążki. Na każdy krążek układamy farsz i zlepiamy brzeg w ozdobną plise.
 
Nam z podanej porcji ciasta wyszło 30 pierozków . Gdy juz wszystkie pierozki sa sklejone zabieramy sie za smażenie. Rozgrzewamy olej na patelni i ukladamy obok siebie podsmazamy az spód zrobi się rumiany. Następnie wylewamy szybkim ruchem do patelni 1/4 szklanki wody i przykrywamy pokrywką parujemy 5 minut. Po tym czasie pierożki są gotowe do jedzenia, nakładamy na talerze podajemy z sosem i surówką ze świeżych warzyw.

Bardzo nam smakowały te japońskie pierożki nawet Zuzia skusiła się żeby spróbować. Można robić różne nadzienia, przepis na farsz jest dostosowany do gustów naszej rodzinki.

Życzę dobrej zabawy i smacznego:)

Zobacz jeszcze.

1 komentarze